Dragi knjigoljupci,
Ovaj novembar posvećujemo ženama! #ženeuMostu
Svratite do naše knjižare, u Zmaj Jovinoj 22, u pasažu, u podrumu, i pronađite sve knjige, ženske književnosti, na popustu.
Ukoliko kupite jednu knjigu ostvarujete popust od 10%,
dve knjige donose popust od 15%,
a tri knjige 20% popusta.
~~~
Ženska književnost je često bila okarakterisana, od strane izdavača, kao kategorija knjiga koje su napisane od strane žena. Naravno, ovo jeste istina, ali mnogi se ne bi složili i da je to jedini opis ovog „žanra“. Ženska književnost, postala je vremenom, i posebna grana izučavanja. Dugo godina, ako ne i vekovima, tradicija ženskog pisanja je bila ignorisana, zbog položaja žena u dominantnom muškom društvu. I dan-danas, nije neuobičajeno da se suočimo sa ignorisanjem ili isključivanjem autorki, zarad muških. Teret koji ženska književnost nosi kroz vreme je prerastao u kategorisanje i stvaranje polja za izučavanje, kako njihovog života, tako i samog dela, koje je nastajalo pod pritiskom društva i politike unutar prostora njihove države i kulture.
Pre nego što se pitanje ‘ženske književnosti’ uvelo u školski materijal, i stručnjaci počeli da se bave ovom temom, žene su bile same sebi jedina konkurencija, same sebi jedini uzori, i same sebi jedini predhodnici. Kada je Meri Volstonkraft napisala ‘Potvrdu o pravima žena’ (1792), to je bio početak onoga što se danas tek polako sprovodi u delo, i to je utemeljilo put svim ženama koje su se nakon objavljivanja ovog dela usudile, da ne samo pišu i objavljuju svoj rad, nego i da se uključe u raspravu o pravu žena, kako u književnosti, tako i u društvu.
Sa vremena na vreme, poneki muškarac bi stao na stranu žena i govorio za njih. Zapravo, neki od prvih zabeleženih tekstova o pravu žena i njihovom doprinosu književnosti su zapisani od strane muškaraca.
Ali ipak, to je bilo u jako malom broju, i većinu vremena, većina koja je čitala i bila zainteresovana za žensku književnostu, su bile žene.
Jače interesovanje za žensku književnost pokrenula je Virdžinija Vulf sa svojim delom ‘Sopstvena soba’; bar se tako misli. Mnogi smatraju, da je ovo delo, najsavršenije delo Virdžinije, u kom je ona kroz dugačak esej, stvorila naratora, koji objašnjava i daje argumente o ‘sobi’ u kojoj se žene književnog sveta nalaze.
Drugi talas interesovanja, pokrenut je u 70tim i 80tim, i on je dao varnice narednim događajima, koji su uzdigli žensku književnost na viši nivo. Na univerzitetima su počeli da se uvode časovi i predavanja o istoriji žena i ženskoj književnosti. Čak su i novine počele da iskopavaju neobjavljanje radove žena koje su namerno bile ignorisane. Predhodnih godina, počelo je da se istražuje i dublje, i poredi sa rasnom, religijskom, rodnom i klasnom podelom, koji su takođe usko povezani sa položajem žena u književnosti.
Danas, imamo sreće da je većina barijera srušena, i da polako, dolazi do totalnog ujednačenja između autorki i autora. Ipak, nije tako lako, i potrebno je još vremena da se dođe do cilja.
„Žena mora imati novac i sopstvenu sobu, ukoliko želi da piše fikciju.“ V.V.
„Tokom velikog dela istorije, Anonimni autor je bila žena.“ V.V.
„Tokom svih ovih vekova, žene su služile kao ogledalo koje poseduje magičnu i privlačnu moć da reflektuje dva puta uvećanu figuru muškarca.“ V.V.
„Nema potrebe da žurite. Nema potrebe da blistate. Nema potrebe da budete bilo ko osim sebe.“ V.V.
~~~
Nadamo se da ćemo ovom našom skromnom, ali bitnom, akcijom pospešiti čitanje ženske književnosti još više i time pružiti im podršku koja im treba.
Dakle, vidimo se u Zmaj Jovinoj 22, u pasažu, u podrumu,
gde možete pronaći, tokom celog novembra, žensku književnost
na popustima od 10%, 15% i 20% !
#ženeuMostu #sviumostu